Zamek w Mosznej i Sanktuarium na Górze Św. Anny 24. 05.2024r

Zamek jak z bajki

Zamek Moszna to istnie bajeczna i fantazyjna rezydencja, którą odnajdziecie na południe od Opola. Zabytkowa budowla posiada 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek, a do tego otacza ją sporych rozmiarów park,  który rozciąga się na obszarze 20 hektarów, skrywa mnóstwo ciekawostek, legend i historii.
 
Zamek swój imponujący wygląd zawdzięcza architekturze o barokowych, neogotyckich i neorenesansowych wpływach, jak również klimatycznym usytuowaniem pośród obfitego w drzewostan parku krajobrazowego. To co najbardziej intryguje odwiedzających największą atrakcję turystyczną Opolszczyzny to liczne wieże i wieżyczki, których jest dokładnie…99! Skąd taka liczba? Jak głosi legenda, hrabia Franz Tiele-Winckler nakazał wybudowanie 99 wieżyczek, gdyż przy 100 musiałby opłacić cały garnizon wojska. Inna legenda głosi, że 99 wież reprezentuje 99 majątków rodu Tiele-Winkler. Jak było naprawdę? Tego pewnie już nigdy się nie dowiemy.
 
Odkryj historię największego zamku województwa opolskiego oraz jego urokliwe wnętrza! Zapraszamy na wyjątkową podróż po komnatach, które były domem jednej z najbogatszych rodzin w tej części Europy. Zwiedź poczekalnię dla gości, dawną salę lustrzaną, westybul, bibliotekę, galerię, pokój hrabiego, Złoty Apartament oraz kaplicę. W komnatach zamkowych znajduje się system audio oraz tablice informacyjne, dzięki którym poznasz historię zamku i rodziny von Tiele-Winckler, której zamek zawdzięcza swój obecny
 
Sanktuarium na Górze Św. Anny
 
 
Góra Świętej Anny to miejsce nasycone wydarzeniami historycznymi. Park położony na 5 hektarach powierzchni zachwyca zwiedzających swą różnorodnością. Znajdziecie tam amfiteatr, sanktuarium, cudowną grotę i ponad 30 kapliczek kalwaryjnych w parkowym lesie
 
Dziś znajdziecie w tym miejscu bazylikę i sanktuarium z relikwiami św. Anny Samotrzeciej z XV wieku. Góra Świętej Anny to także Rajski Plac, na którym stoi 15 konfesjonałów wykonanych sto lat temu. Piękna grota stworzona na podobieństwo tej z Lourdes nadal zachwyca turystów swoim kształtem. Bazylika na Górze św. Anny jest jednonawowa, wymurowana z kamienia bazaltowego. Na suficie widać malowidła nawiązujące do życia św. Anny. Bardzo charakterystyczne jest malowidło w prezbiterium bazyliki nad ołtarzem. Przedstawia śmierć św. Anny. Dzieciątko Jezus wyciąga ręce do swojej babci, a Maryja podaje Je swojej matce na ostatnią drogę doczesnego życia. W 1983 roku nieszpory w tym miejscu odprawił papież Jan Paweł II. To również miejsce szczególne na religijnej mapie Polski.
 
 
Wyjazd zaplanowany jest na dzień 24.05.2024 (piątek), szczegóły wyjazdu podamy do 15 maja. 
 
 
 
 
 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *